Kret

Centrum Kreta

Gry online
Wersja angielska


Co należy zrobić żeby zagrać w Kreta?

Przygody Kreta to darmowe gry online. Każda gra jest apletem Javy. Jeśli masz zainstalowaną Javę wystarczy, że przejdziesz na stronę Kreta, Kreta Robotnika, Kreta Dyrektora, Kreta Ministra, Kreta Premiera lub Kreta Rezydenta i naciśniesz przycisk z odpowiednim napisem: "Zagraj w Kreta (...)". Jeśli Java nie jest zainstalowana, w miejscu przycisku w większości przeglądarek widać ikonę oraz napis, np. "Click here to get the plugin". Po kliknięciu w tym polu otwiera się strona umożliwiająca ściągnięcie i instalację Javy. Wymagana jest wersja co najmniej 1.6.0_02 lub późniejsza. Można ją pobrać z tego miejsca.

Uwaga: do prawidłowej pracy apletów niezbędne jest także włączenie obsługi skryptu JavaScript, ale jest on włączony domyślnie w każdej przeglądarce.

Problemy z Javą

W wypadku wystąpienia zakłóceń w wyglądzie apletów (przykładowo: wizerunek Kreta nie znika z poprzedniego miejsca) należy zminimalizować (np. klawiszem Escape) i zmaksymalizować aplet. Po wykonaniu tych operacji silnik graficzny Javy się odświeża i grę można kontynuować. Na szczęście takie problemy występowały bardzo rzadko i wyłącznie w starszych wersjach javy (1.6.0_02). W nowszych wersjach środowiska nie zauważono takich objawów.

W wersji 1.6.0_11 Javy pojawiła się inna, nie występująca w poprzednich wersjach niedogodność. Jeśli widoczne było okno z komunikatem (np. przy zamykaniu apletu lub przed kolejnym "życiem" Kreta) kliknięcie w główne okno gry powodowało schowanie się komunikatu "pod spód". Jednak okno z komunikatem nadal posiadało focus i przyjmowało polecenia z klawiatury. Problem ten został rozwiązany.

Po aktualizacji Javy do wersji 1.6.0_13-b03 w apletach Kreta przestały wyświetlać się widoczne do tej pory przyciski. Mimo swojej "niewidzialności" nadal posiadały focus i obsługiwały zdarzenia z klawiatury! Problem ten został rozwiązany. (31.07.2009)

Gdzie jest zapisywana lista wyników?

Każdy gracz dysponuje lokalną listą wyników zapisywaną w pliku cookie ("ciasteczku") przeglądarki. Żeby lista była zapamiętywana i dostępna po ponownym uruchomieniu przeglądarki należy ustawić przechowywanie ciasteczek aż do wygaśnięcia. To domyślne ustawienie większości przeglądarek internetowych. W przypadku konieczności zmiany ustawień ciasteczek opis jak tego dokonać znajduje się tutaj.

Oprócz lokalnej listy są też ogólne rankingi Top 100 najlepszych wyników, niezależne dla każdej gry. Na te listy może się dostać każdy ambitny gracz. Jeśli dokona tej sztuki otrzyma dyplom, który będzie mógł sobie wydrukować.

Jak obliczane są punkty?

Punktacja w Krecie jest skomplikowana. Kret zdobywa punkty niszcząc odłamki kopniakami. Liczba zdobytych punktów przy pojedynczym kopnięciu zależy od aktualnego poziomu gry oraz od wysokości, na której znajdował się zniszczony element. Dodatkowo Kret zdobywa punkty unikając zmiażdżenia. Jeśli jakiś kawałek osunie się o 1 pozycję w dół oznacza to zdobycie 1 punktu. Jeśli osunie się dziesięć klocków - będzie to 10 punktów.

Uwaga: Kret nie tylko zdobywa punkty ale także je traci. Każde samoczynne pęknięcie odłamka powoduje zmniejszenie liczby punktów. Dlatego warto niszczyć pękające kawałki. Warto także wejść jak najwyżej i tam rozbijać gruz. Warto również rozpoczynać grę na jak najwyższym poziomie. Wybór strategii zależy jednak wyłącznie od gracza.

Zasady puktacji w Krecie Robotniku są bardzo podobne. Dochodzą punkty za poprzeczny ruch klocków (naliczane podobnie jak przy osuwaniu) oraz punkty ujemne za klocki pękające pod Tajemniczym Workiem.

W Krecie Dyrektorze naliczane są dodatkowo punkty za zdobycie życia. Ponadto punkty zdobywają także robotnicy, ale są oni mniej wydajni - Dyrektor za to samo kopnięcie dostaje więcej!

Dla odmiany w Krecie Ministrze za zniszczenie klocka punkty są odbierane. W tej grze chodzi o sprawne przeciśnięcie strumienia elementów przez wąskie gardło. Punkty zbiera się za każdy klocek zrzucony w otchłań. Podobne zasady punktacji obowiązują także w Krecie Premierze, jednak tam strata punktów za zniszczenie klocka nie jest tak dotkliwa.

Jak zmienia się poziom (szybkość) gry?

Poziom gry zmienia się automatycznie po rozbiciu określonej liczby odłamków gruzu, lub ręcznie za pomocą klawiatury. Poziomu gry w danej rozgrywce nie można zmniejszyć.

Jak można zdobyć Dyplom?

Dyplom Kreta, Kreta Robotnika, Kreta Dyrektora, Kreta Ministra, Kreta Premiera lub Kreta Rezydenta zdobywa się osiągając dobry wynik, który znajdzie się na odpowiedniej liście Top 100. Po każdej zakończonej rozgrywce program sprawdza, czy osiągnięty rezultat da graczowi miejsce na liście najlepszych wyników. Jeśli tak, na zakończenie gry pojawi się przycisk z napisem "Dyplom". Uwaga - przycisk da się nacisnąć tylko 1 raz!

Dyplom zawiera pseudonim gracza, datę, liczbę zdobytych punktów oraz zajęte miejsce na liście Top 100. Dyplom można wydrukować kilka razy i to w wybranym formacie, np. w wielkości karty kredytowej lub na kartce A4. Przykładowy Dyplom Kreta wygląda następująco:

Dyplom Kreta

Uwaga: jeżeli Dyplom nie zostanie wydrukowany bezpośrednio po zakończeniu gry jego późniejsze odtworzenie będzie niemożliwe. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Dyplom Kreta ma charakter wyłącznie honorowy i nie daje żadnych uprawnień. Dokumentuje jedynie osiągnięty wynik, którym można się później pochwalić.

Uwaga: w przypadku uzyskania dobrego wyniku na listę Top 100 można się wpisać pod warunkiem, że połączenie internetowe jest nadal aktywne!

Co się stanie po kliknięciu banera w Krecie?

Po kliknięciu banera Kret zostanie zminimalizowany. Strona odpowiadająca linkowi banera zostanie otwarta w nowej zakładce lub w nowym oknie (w zależności od ustawień przeglądarki). Do przerwanej gry można powrócić w celu kontynuacji rozgrywki.

Czy z piwnic jest wyjście?

Kret sam musi rozwiązać zagadkę.

Prawa autorskie

Oprogramowanie opublikowane na stronie Centrum Kreta podlega ochronie prawnej.

Umieszczanie dostępnych na stronie Centrum Kreta apletów w innych miejscach internetu czy też rozpowszechnianie ich w jakokolwiek inny sposób oraz wykonywanie odrębnych wersji Kreta, Kreta Robotnika, Kreta Dyrektora, Kreta Ministra lub Kreta Rezydenta w celu niezależnego rozpowszechniania dozwolone wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu i uzyskaniu pisemnej zgody od firmy ALB Systemy Komputerowe.Centrum Kreta - gry online
Copyright 2007-2010 ALB Systemy Komputerowe