Kret

Centrum Kreta

Gry online
Wersja angielska


Pierwsza wersja Kreta

Pierwsza wersja Kreta powstała na początku 1991 roku. Program oczywiście działał pod systemem DOS. Gra zdobyła liczne grono zagorzałych zwolenników. Jej popularność została nawet zauważona przez prasę. Do dzisiaj Kreta można znaleźć w wielu serwisach internetowych pod hasłem: "stare gry".

Gra prezentowała się następująco:

Stara gra Kret


Program pracował w trybie graficznym EGA (640 na 350 pikseli w 16 kolorach). Bezpośrednie odwzorowanie punktów sprawiłoby, że zrzut ekranu na powyższym rysunku byłby niezgodny z rzeczywistym wyglądem gry na monitorze, dlatego screen-shot został trochę rozciągnięty w pionie, żeby prawidłowo oddać proporcje.

Oto krótki przegląd artykułów z ówczesnej prasy poświęconych Kretowi.

Kret zaczął karierę od mocnego uderzenia - od razu trafił do zestawu "The Best of Shareware House A.D. 1991" pisma PCkurier. Redakcja działu czasopisma złamała nawet zasadę niezajmowania się grami!

Shareware House - Pod choinkę, PCkurier 25/91

"(...) trochę może niezgodnie z naszymi zasadami tym razem trochę luzu i... dwie efektowne gry: Kung Fu Louie, oraz - ciekawostka - polska gra zręcznościowa Kret. Kret pracuje nawet na Herkulesie oraz EGA i VGA."

Enter i do roboty, Gazeta Wyborcza, marzec 1994

"(...) Od lutego w kantorach króluje Kret. Mały krecik zjada poustawiane nad nim i obok niego klocki. Zjedzony klocek powoduje osunięcie się następnego - kret musi przed nim uciec, by nie zostać zmiażdżonym.

- Najchętniej to bym poprosiła kogoś, żeby zainstalował tajny kod do uruchamiania "Kreta". Gdy przychodzę do pracy, to komputer jest już zajęty. Przez grających w "Kreta", oczywiście - powiedziała reporterowi "Gazety" pracownica jednego z wałbrzyskich kantorów, siódma na liście najlepszych wyników gry w Kreta."

KRET, Bajtek, 1994

"Są różne rodzaje gier komputerowych. Po pierwsze są takie, w których zasadniczą rolę odgrywa refleks i instynkt zabójcy. Po drugie są takie, w których wykazać się trzeba umiejętnością logicznego myślenia. Po trzecie wreszcie są takie, w których potrzebne jest i jedno i drugie. (...)

Tutaj pojawia się KRET wymagający trochę myślenia, trochę refleksu i nie wymagający obfitych zapasów gotówki. (...)"


Centrum Kreta - gry online
Copyright 2007-2010 ALB Systemy Komputerowe